Wypryski nie dotyczą wyłącznie młodych osób. Mogą pojawiać się również w bardziej dojrzałym wieku i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co można zrobić, by móc pochwalić się gładką cerą bez wyprysków? W artykule polecamy kilka sprawdzonych sposobów.
Problem wyprysków dotyczy przede wszystkim osób, które mają cerę mieszaną lub tłustą. Nadmierna produkcja łoju może powodować powstawanie zmian zapalnych. Za pojawianie się pryszczy odpowiadają też zmiany hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja, stres, a nawet źle dobrana dieta. W większości przypadków problem rozwiążą dobrze dobrane kosmetyki. Jeśli jednak pierwotną przyczyną jest choroba, warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan skóry i dobierze odpowiednią kurację.
Czym jest trądzik? Najważniejsze informacje
Najbardziej rozpowszechnioną przypadłością jest trądzik pospolity. Krosty i wypryski mogą pojawiać się zarówno u nastolatków, jak i o wiele starszych osób – nawet takich, które ukończyły 30. rok życia. Choroba powoduje wzmożony łojotok, co w połączeniu z zaburzeniami pracy gruczołów włosowo-łojowych przyczynia się do powstawania zmian skórnych. Najbardziej charakterystyczne są:
- zaskórniki otwarte i zamknięte;
- krosty;
- grudki;
- torbiele łojotokowe.
W jaki sposób powstają zmiany trądzikowe? Jeśli skóra wydziela zbyt dużo sebum, może dochodzić do blokowania porów. To powoduje, że zaczynają mnożyć się i gromadzić bakterie, pogłębiając stan zapalny. Dochodzi do rogowacenia mieszków włosowych oraz powstawania różnego typu wyprysków.
Postępowanie w przypadku trądziku – tego nigdy nie należy robić
Warto wiedzieć, że niektóre zachowania tylko pogłębiają problem. Najbardziej rozpowszechnionym błędem jest wyciskanie wyprysków – dotyczy to głównie zmian ropnych, ale także zaskórników otwartych, które widoczne są jako czarne punkty. Część osób próbuje w ten sposób usunąć także zaskórniki zamknięte, które mają postać podskórnych nierówności.
Takie postępowanie tylko pogłębia problem. Zawartość wyprysków rozlewa się na zdrowe okolice, co może prowadzić do rozprzestrzenienia zakażenia. Na twarzy pojawia się jeszcze więcej pryszczy, istnieje też ryzyko poważniejszego zakażenia. Wśród trwalszych konsekwencji należy wymienić również tworzenie się trwałych blizn oraz uwidocznianie się porów. Aby nie pogłębiać trądziku, należy unikać dotykania twarzy w ciągu dnia oraz wprowadzić prawidłową rutynę pielęgnacyjną. Jeśli nie nastąpi poprawa, najlepiej poprosić o konsultację lekarską, by ustalić przyczynę przypadłości.
Pielęgnacja cery trądzikowej
W jaki sposób dbać o cerę trądzikową? Na co dzień warto wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji i o składzie, który nie będzie powodował wysuszania cery. Na pewno trzeba wyeliminować produkty zawierające alkohol, tymczasem wiele osób nadal uważa, że tylko w ten sposób poradzi sobie z krostkami. Tymczasem jest to jedna z przyczyn, które pogłębiają trądzik – skóra bowiem będzie chciała odzyskać optymalny poziom nawilżenia, a zrobi to, wydzielając jeszcze więcej sebum.
Pielęgnacja twarzy powinna składać się z kilku etapów:
- demakijażu;
- usuwania resztek zabrudzeń za pomocą delikatnego żelu myjącego;
- tonizowania;
- nakładanie serum oraz kremu nawilżającego;
- regularnego wykonywania peelingu – warto sięgać po peeling enzymatyczny, który usuwa martwy naskórek, ale nie podrażnia zmian trądzikowych.
Jak poradzić sobie z wypryskami? Najlepsze zabiegi
Domową pielęgnację cery trądzikowej warto wspierać zabiegami wykonywanymi przez profesjonalistów w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Kosmetolodzy często proponują złuszczanie twarzy za pomocą odpowiednio dobranych kwasów (np. glikolowego lub salicylowego), a także kuracje laserowe. Bardzo popularnym zabiegiem jest także mikrodermabrazja, która dokładnie oczyszcza pory skóry, odblokowując ujścia gruczołów łojowych. Ma zresztą wiele innych zastosowań, w tym zmniejszanie widoczności blizn oraz redukowanie cellulitu.
Idealną cerę bez wyprysków można w pewnym sensie „wypracować”. Niewielkie zmiany trądzikowe da się bowiem usunąć, zapewniając skórze prawidłową pielęgnację, a także odwiedzając wykwalifikowanych kosmetologów. Specjalista jest w stanie zaproponować odpowiednią kurację dopasowaną do rodzaju oraz stanu cery.
Podobne tematy