Magazyn Zdrowie & Piękno

Magazyn Zdrowie i Piękno to internetowy portal o modzie, zdrowiu, urodzie i ekologii

Przebarwienia na twarzy – są na nie sposoby! Sprawdź, jak się pozbyć plam starczych

Przebarwienia na twarzy – są na nie sposoby! Sprawdź, jak się pozbyć plam starczych

Przebarwienia na twarzy to małe, brązowe plamki na skórze, które powstają najczęściej po długotrwałej ekspozycji skóry na słońce. Niezwykle trudno jest samodzielnie poradzić sobie z tymi zmianami skórnymi. Same peelingi czy kosmetyki z kwasami mogą okazać się niewystarczające. Poznaj profesjonalne zabiegi, które pomogą Ci pozbyć się szpecących plamek.

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy, nazywane też hiperpigmentacjami, powstają najczęściej na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Pod wpływem promieniowania UV skóra zostaje pobudzona do produkcji melaniny (brązowego barwnika). Jeśli jest go za dużo lub występują dodatkowe warunki, dochodzi do nieprawidłowego (nadmiernego) odkładania melaniny w skórze. Czynniki sprzyjające powstawaniu przebarwień posłonecznych to m.in.:

  • dojrzały wiek (tzw. plamy starcze),
  • ciąża (melasma, nazywana też maską ciążową),
  • przyjmowanie leków, ziół, suplementów o działaniu fotouczulającym, np. retinolu, dziurawca, leków hormonalnych,
  • rezygnacja ze stosowania kremów z filtrem podczas opalania.

Jak się pozbyć plam starczych?

Medycyna estetyczna dysponuje wieloma skutecznymi zabiegami na przebarwienia. Specjaliści z Kliniki Beauty Skin Powiśle w Warszawie polecają przede wszystkim laserowe usuwanie przebarwień, a także: radiofrekwencję mikroigłową, mezoterapię mikroigłową czy peeling chemiczny. Często sprawdzają się tzw. terapie łączone, czyli zestawienie kilku różnych zabiegów o synergicznym działaniu w ramach serii zabiegów.

Terapia przebarwień powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Najpierw odbywa się konsultacja z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który dobiera odpowiedni zabieg lub zabiegi oraz przeprowadza wywiad, którego celem jest wykluczenie przeciwwskazań. Niektóre procedury (zwłaszcza laseroterapia) wymagają specjalnego przygotowania, a więc lekarz ustala późniejszy termin wizyty. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, zabieg można wykonać jeszcze tego samego dnia.

Zalety laserowego usuwania przebarwień

Zabieg laserem pikosekundowym na przebarwienia charakteryzuje się wysoką efektywnością i jednocześnie krótkim okresem rekonwalescencji. Urządzenie to zawdzięcza swoją wysoką skuteczność wyjątkowo krótkim impulsom. Laser pikosekundowy oddziałuje na skórę energią fotoakustyczną, dzięki czemu nie powoduje efektu termicznego, a rekonwalescencja nie jest potrzebna. Dyskomfort odczuwany podczas zabiegu jest zwykle niewielki, dlatego często obywa się bez znieczulenia. Osoby o niskim progu bólu mogą skorzystać z kremu znieczulającego.

Wiązka światła podgrzewa melaninę, której nadmiar znajduje się w obrębie przebarwienia. Następuje wzrost ciśnienia, który prowadzi do rozdrobnienia barwnika na mniejsze cząsteczki. Dzięki rozbiciu melaniny przez laser organizm może ją samodzielnie usunąć za pośrednictwem naturalnych procesów metabolicznych. Zanik przebarwień następuje stopniowo w ciągu kilku dni. W przypadku opornych przebarwień potrzebna może być seria zabiegów. Podczas laseroterapii pikosekundowej skóra stymulowana jest również do głębokiej regeneracji, polegającej na wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, czego efektem jest poprawa napięcia i odmłodzenie twarzy.

Szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej? Zobacz więcej na stronie Find Beauty Expert.

Artykuł promocyjny



Podobne tematy