Magazyn Zdrowie & Piękno

Magazyn Zdrowie i Piękno to internetowy portal o modzie, zdrowiu, urodzie i ekologii

Jakie są skutki uboczne powiększania ust?

Jakie są skutki uboczne powiększania ust?

Istnieją pewne powszechne efekty uboczne powiększania ust. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, zasinienie i drętwienie, ale efekty te ustępują zwykle w ciągu kilku tygodni. U niektórych pacjentów występują guzki zapalne o opóźnionym początku, które mogą pojawić się miesiące lub lata po wstrzyknięciu. W rzadkich przypadkach objawy te mogą być wywołane przez szczepienia lub ostry zastrzyk wirusowy. Chociaż te efekty uboczne są minimalne, należy porozmawiać z lekarzem, jeśli któreś z tych zagrożeń jest dla Ciebie niepokojące.

Restylane Silk

Agencja FDA zatwierdziła preparat Restylane Silk do powiększania ust u pacjentów powyżej 21 roku życia, jednak nie został on jeszcze zatwierdzony do stosowania u młodzieży. Osoby z silnymi alergiami, zaburzeniami krwawienia i wrażliwością na środki znieczulenia miejscowego powinny unikać zabiegu. Ponadto, kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać Restylane Silk, jeśli cierpią na zimne owrzodzenia. Procedura ta zostanie szczegółowo omówiona z Tobą i Twoim lekarzem przed zabiegiem.

W badaniu głównym opublikowanym w 2010 r. odnotowano 35 zdarzeń niepożądanych u 830 uczestników. Większość z nich ustąpiła w ciągu dwóch do siedmiu dni. Profil czasu trwania był podobny w przypadku pierwszego i drugiego leczenia. Pomimo tych zdarzeń niepożądanych u pacjentów na ogół nie występowały istotne skutki długoterminowe. Większość zgłoszonych w badaniu TEAE była łagodna i przemijająca, i nie wymagała dalszej obserwacji. Jednak u niektórych pacjentów wystąpiły powikłania, które nie były od razu widoczne.

W przypadku pacjentów, którzy szczególnie obawiają się zabiegu, przed wstrzyknięciem stosuje się miejscowe znieczulenie, takie jak lidokaina. Ponadto pacjenci powinni unikać forsownych zajęć przez tydzień lub dwa po zabiegu. Większość pacjentów może powrócić do normalnej aktywności jeszcze tego samego dnia. Może to jednak potrwać nieco dłużej, jeśli są oni poddawani znieczuleniu ogólnemu. Zabieg trwa tylko około pół godziny, ale może trwać dłużej. Procedura jest zwykle bezpieczna i przynosi oczekiwane rezultaty.

Działania niepożądane związane z Restylane występowały rzadko i były to głównie miejscowe reakcje nadwrażliwości. Jednak niektórzy pacjenci zgłaszali występowanie zakażeń bakteryjnych, niepożądanych reakcji zapalnych lub reakcji wazowagalnych. Leczenie tych reakcji obejmowało steroidy ogólnoustrojowe, antybiotyki i leki podawane dożylnie. Wystąpiło 18 reakcji opóźnionych po pierwszym leczeniu. Objawiły się one zaczerwienieniem, stwardnieniem lub grudkami w kształcie trądziku, ale nie podano ich przyczyny.

W jednym z badań u 48-letniej kobiety wystąpił guzek w górnej wardze dwa tygodnie po zabiegu powiększania ust produktem Restylane Silk. Badanie histologiczne tkanki wykazało reakcję o opóźnionym początku, która ustąpiła w ciągu dwóch do trzech miesięcy. W innym badaniu opisano przypadek obrzęku naczynioruchowego wargi po zabiegu Restylane.

Po wstrzyknięciu preparatu Restylane większość pacjentów odczuwa opuchliznę i lekki dyskomfort. Efekty te utrzymują się zwykle przez kilka dni, a pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności po wstrzyknięciu. Chociaż są to krótkotrwałe efekty uboczne, procedura może prowadzić do większego ryzyka powikłań niż w przypadku innych wypełniaczy. Oprócz efektów ubocznych, pacjenci powinni być świadomi ryzyka związanego ze stosowaniem Restylane, zwłaszcza jeśli przyjmują leki rozrzedzające krew.

W jednym z badań stwierdzono, że pomimo faktu, iż większość pacjentów zgłaszała niewielką liczbę działań niepożądanych, poważne reakcje są rzadkie. Chociaż wstrząs anafilaktyczny, reakcja alergiczna i zakażenie bakteryjne występują rzadko, mogą się pojawić. W takich przypadkach pacjenci powinni omówić to z lekarzem i podjąć kroki w celu zapobieżenia zakażeniu. W niektórych przypadkach u pacjentów może wystąpić wstrząs anafilaktyczny lub reakcja alergiczna na Restylane.

Juvederm Ultra XC

Jeśli zastanawiałaś się nad zastosowaniem preparatu Juvederm do wypełnienia ust, być może zastanawiasz się, czy ma on jakieś negatywne skutki uboczne. Jest to popularny wypełniacz dermalny, który zawiera kwas hialuronowy, lidokainę i wodę. Juvederm Ultra XC jest powszechnie stosowany do poprawy cienkich warg i linii warg. Chociaż Juvederm Ultra XC jest ogólnie uważany za bezpieczny, ważne jest, aby omówić skutki uboczne z chirurgiem kosmetycznym.

Tymczasowe skutki uboczne wstrzyknięć preparatu Juvederm to obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie. Efekty te mogą utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Po tym czasie można wrócić do pracy i ćwiczeń. Należy jednak unikać intensywnego wysiłku fizycznego, ekspozycji na słońce i picia napojów alkoholowych. Może wystąpić opuchlizna, zaczerwienienie i ból.

Chociaż większość skutków ubocznych stosowania preparatu Juvederm jest minimalna, ważne jest, aby poinformować lekarza o przyjmowaniu leków, które mogą powodować krwawienie lub powstawanie siniaków. Ponadto, po zabiegu z użyciem Juvederm Ultra XC w miejscu zabiegu może wystąpić stan zapalny. Pacjenci poddawani terapii immunosupresyjnej powinni również skonsultować się z lekarzem, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Większość pacjentów nie zgłasza jednak żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Naturalny proces starzenia się zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Te dwa czynniki powodują utratę objętości tkanki twarzy, co skutkuje powstawaniem drobnych zmarszczek. Zastrzyki Juvederm Ultra XC przywracają objętość i gładkość w tych obszarach. Juvederm Ultra XC jest również skuteczny w powiększaniu ust. Ważne jest jednak, aby przed poddaniem się zabiegowi zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi preparatu Juvederm Ultra XC.

Pacjenci powinni mieć również świadomość, że proces wstrzykiwania jest bolesny. Jest to normalne, ale nie powinno stanowić większego problemu. Juvederm Ultra XC zawiera składnik łagodzący ból, znany jako lidokaina. Przed wstrzyknięciem preparatu stosuje się miejscowe znieczulenie. Chociaż istnieje niewielkie ryzyko powstania siniaków lub obrzęku, ten efekt uboczny jest na ogół przejściowy.

W badaniach klinicznych zarówno Juvederm Ultra XC, jak i Juvederm Ultra Plus XC miały podobne profile bezpieczeństwa. W przypadku preparatu JUVEDERM Ultra XC reakcja w miejscu wstrzyknięcia była łagodna lub umiarkowana. Istniało również niewielkie ryzyko wystąpienia bólu, łuszczenia się skóry lub innych typowych działań niepożądanych. Reakcje te były jednak krótkotrwałe i nie miały charakteru medycznego, a reakcje w miejscu wstrzyknięcia były ogólnie łagodne i niechirurgiczne.

Restylane

Chociaż Restylane jest zatwierdzony do stosowania w powiększaniu ust, istnieją efekty uboczne tej procedury. W badaniach klinicznych u ponad 80% uczestników badania wystąpiły działania niepożądane po pierwszym wstrzyknięciu, a u 60% negatywne doświadczenia wystąpiły po drugim zabiegu. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były krótkotrwały obrzęk, zaczerwienienie lub tkliwość, przy czym 85 do 99 procent zgłaszanych zdarzeń miało łagodne nasilenie i ustępowało w ciągu 15 dni.

W jednym z badań stwierdzono również, że u osób, które otrzymały więcej niż 1,5 ml preparatu Restylane, wystąpiły umiarkowane i ciężkie reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Częstość występowania tych reakcji wzrasta, jeśli pacjent otrzymuje więcej niż 1,5 ml wypełniacza na wargę. Co więcej, wstrzyknięcia większe niż 3 ml mogą powodować poważniejsze reakcje, które wymagają dalszego leczenia. Co więcej, w badaniach klinicznych w Stanach Zjednoczonych ograniczono liczbę wstrzyknięć do sześciu ml na pacjenta podczas jednego zabiegu, a ograniczenie to nie dotyczyło innych okolic anatomicznych.

Kliniczny czas działania produktów na bazie kwasu hialuronowego wynosi zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy, ale trwałość na poziomie tkanek może być znacznie dłuższa. W badaniu przeprowadzonym przez Narinsa i wsp. preparat Restylane utrzymywał się w skórze właściwej przez 23 miesiące po implantacji. W badaniu histologicznym leczonej wargi stwierdzono liczne przestrzenie przypominające torbiele, materiał niebieski alkilowy oraz odczyn zwłóknieniowy.

Chociaż ryzyko działań niepożądanych jest minimalne, ważne jest, aby znać potencjalne konsekwencje wstrzyknięć restylane. Poza możliwym zakażeniem może wystąpić szereg innych powikłań. W Stanach Zjednoczonych pacjenci przed poddaniem się zabiegowi powinni również omówić z lekarzem ryzyko wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych. Istnieje możliwość, że zabieg może wywołać reakcje alergiczne, co nie jest objęte większością planów ubezpieczeniowych.

Zabieg trwa zwykle mniej niż godzinę i wymaga niewielkiego czasu przestoju. Przed zabiegiem pacjentom mogą zostać podane leki przeciwbólowe lub inne formy uspokojenia, aby zwiększyć ich komfort. Po zabiegu pracownik służby zdrowia oczyści obszar, który będzie poddawany zabiegowi. Przezroczysty żel zostanie wstrzyknięty w dotknięty obszar. Zabieg z użyciem preparatu Restylane-L ma zazwyczaj minimalne skutki uboczne, jednak pacjenci powinni umówić się na wizyty kontrolne, aby zapewnić sobie pożądane rezultaty.

Wypełniacze iniekcyjne są powszechnie stosowane do powiększania ust. Restylane Kysse to zatwierdzony przez FDA preparat do powiększania ust. Jest on idealny dla pacjentów z drobnymi zmarszczkami i utratą objętości ust. W rzeczywistości 86% osób korzystających z Restylane Kysse było bardzo zadowolonych z rezultatów i poddałoby się temu zabiegowi ponownie. Należy jednak pamiętać, że Restylane Kysse jest produktem syntetycznym, dopuszczonym do stosowania wyłącznie u osób dorosłych powyżej 21 roku życia.

Jeden z opisów przypadków dotyczył kobiety, która wcześniej poddała się zabiegowi powiększania ust Restylane, a sześć miesięcy później pojawił się u niej podśluzówkowy guzek wargi. W wycinku biopsji stwierdzono liczne wakuoloidalne obszary przypominające torbiele i zwłókniałą torebkę łącznotkankową oraz odczyn tkankowy złożony z histiocytów i pienistych makrofagów. Pomimo tych działań niepożądanych pacjentka kontynuowała zabiegi kosmetyczne, a guzek zniknął.

Podobne tematy