Magazyn Zdrowie & Piękno

Magazyn Zdrowie i Piękno to internetowy portal o modzie, zdrowiu, urodzie i ekologii

Liposukcja z kwasem hialuronowym – skutki uboczne

Liposukcja z kwasem hialuronowym – skutki uboczne

Powiększanie ust kwasem hialuronowym wiąże się z występowaniem różnych działań niepożądanych. Zabieg wiąże się z ostrą reakcją zapalną i minimalnym tworzeniem tkanki łącznej. Miejsce wstrzyknięcia zostaje następnie otoczone kapsułką z kolagenu i fibroblastów. Proces ten pozostawia po sobie minimalną bliznę. Występowanie poważnych powikłań pozostaje jednak nieznane.

Objawy powiększania ust kwasem hialuronowym

Liposukcja z użyciem kwasu hialuronowego ma kilka możliwych działań niepożądanych. Do najczęstszych należą przejściowe reakcje w miejscu zabiegu, w tym obrzęk, tkliwość i jędrność. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić grudki i siniaki. Te efekty uboczne powinny ustąpić w ciągu dziesięciu dni. Pacjenci powinni być również świadomi możliwości wystąpienia reakcji alergicznych. Ogólnie rzecz biorąc, powiększanie ust kwasem hialuronowym pozostawia usta gładkie i naturalnie wyglądające.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego nie są trwałe, dlatego u niektórych osób mogą wystąpić efekty długoterminowe. Mogą one obejmować konieczność częstego wykonywania kolejnych zastrzyków, ryzyko infekcji i pogorszenie efektu kosmetycznego. Skutki uboczne powiększania ust kwasem hialuronowym można również odwrócić. Wiadomo, że enzym hialuronidaza może odwrócić skutki wstrzyknięć kwasu hialuronowego.

Wstrzykiwanie wypełniaczy skórnych jest bardzo powszechną procedurą, ale wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Częstym efektem ubocznym powiększania ust kwasem hialuronowym jest nadmierny obrzęk. U kilku pacjentów mogą wystąpić asymetryczne wyniki lub asymetria. Pacjentka może doświadczyć zarówno przerzedzenia, jak i pogrubienia warg. Chociaż zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym może dodać ustom objętości i kształtu, należy być przygotowanym na silny obrzęk i dyskomfort podczas tego zabiegu.

Juvederm Ultra XC

Żel do wstrzykiwania Juvederm Ultra XC jest dostępny w indywidualnych strzykawkach zabiegowych. Żel ten może potencjalnie wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przedłużającymi krwawienie, takimi jak aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto może on oddziaływać na płód, dlatego nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Wyniki badania wykazały, że 84-90% pacjentów utrzymało poprawę po zastosowaniu preparatu Juvederm Ultra po 24 tygodniach, a tylko 34-48% miało podobny wynik po 36 tygodniach. Ponadto, 84-88% uczestników preferowało Juvederm nad Zyplast, podczas gdy druga grupa nie miała preferencji. Co więcej, procedura była bezpieczna i stosunkowo łatwa do przeprowadzenia. Aby uzyskać więcej informacji na temat ryzyka i korzyści związanych z żelem do wstrzykiwania Juvederm Ultra XC, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą lub chirurgiem kosmetycznym.

Zabieg Juvederm trwa około trzydziestu minut. Po zabiegu pacjent zostanie oczyszczony. W razie potrzeby na obszar poddany zabiegowi zostanie nałożony lód, aby zwęzić naczynia krwionośne i zmniejszyć ryzyko powstania siniaków. W razie potrzeby można również wykonać blokadę warg. W większości przypadków ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne.

Restylane

W kluczowym badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych z udziałem 180 osób w 12 ośrodkach medycznych nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych związanych z leczeniem (TEAEs) w pierwszym roku stosowania preparatu Restylane do powiększania ust. Jednakże w badaniu odnotowano większą częstość występowania TEAE po wstrzyknięciu więcej niż 1,5 ml preparatu Restylane na wargę. W tym samym badaniu większość zdarzeń niepożądanych nie była uważana za związane z leczeniem, ale niektóre z nich były zgłaszane jako wynik zabiegu.

Najczęstsze działania niepożądane po podaniu wypełniacza to zasinienie i obrzęk, ale objawy te ustępują w ciągu kilku dni. Poważniejszym skutkiem ubocznym mogą być guzki zapalne o opóźnionym początku. Takie guzki zapalne mogą pojawić się miesiące lub lata po zabiegu powiększania ust. U niektórych pacjentów guzki zapalne o opóźnionym początku wystąpiły po czyszczeniu zębów, szczepieniach i ostrych iniekcjach wirusowych.

Liczba pacjentów leczonych preparatem Restylane nie jest duża, ale wciąż zbyt mała, aby uznać tę procedurę za bezpieczną. Według Friedmana i wsp. liczba działań niepożądanych związanych z kwasem hialuronowym w zabiegach powiększania ust wynosiła 0,8%. Badacze oszacowali liczbę pacjentów leczonych preparatem Restylane na podstawie całkowitej liczby strzykawek sprzedanych w tym okresie czasu.

Podobne tematy