Magazyn Zdrowie & Piękno

Magazyn Zdrowie i Piękno to internetowy portal o modzie, zdrowiu, urodzie i ekologii

Przeciwwskazania do powiększania ust

Przeciwwskazania do powiększania ust

Przed zabiegiem powiększania ust należy skonsultować się z lekarzem w sprawie wszelkich istniejących schorzeń. Niektóre z nich to zakażenie wirusem Herpes simplex i wstrząs anafilaktyczny. Przeciwwskazaniem do powiększania ust jest także nadwrażliwość na wypełniacze dermalne i alkohol. Lekarz omówi z pacjentką te kwestie i poinformuje ją o koniecznych środkach ostrożności. Jeśli u pacjentki występuje którykolwiek z tych stanów, zabieg powiększania ust może zostać odłożony w czasie lub opóźniony.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z biouroda24.pl

Zakażenie wirusem Herpes simplex

Istnieją przeciwwskazania do powiększania ust u osób zakażonych wirusem Herpes simplex. Według Nursing and Midwifery Council (2015) pacjenci muszą uzyskać zgodę przed podjęciem leczenia. Zabieg jest ryzykowny, ponieważ u osoby z zakażeniem wirusem opryszczki pospolitej (herpes simplex) może dojść do wybuchu epidemii. Jeśli osoba zarazi się opryszczką po zabiegu powiększania ust, może rozprzestrzenić zakażenie na inne części ciała lub na inne osoby cierpiące na tę samą chorobę.

Istnieje kilka typów wirusów opryszczki pospolitej (herpes simplex). Wirusy herpes simplex dzieli się na dwie grupy: te, które wywołują zakażenia śluzówkowo-skórne, i te, które są ogólnoustrojowe. Wirus HSV-1 jest klasycznie kojarzony z zakażeniami wargowymi, natomiast wirus HSV-2 jest czynnikiem etiologicznym opryszczki zwykłej (herpes simplex genitalis). Innym wirusem herpes simplex jest wirus varicella zoster, który wywołuje wysypkę na skórze i nacieka drogi oddechowe. Wirusy te wywołują uogólnioną wysypkę w postaci pęcherzyków i krost.

Jeśli pacjent ma opryszczkę, leczenie należy odłożyć do czasu ustąpienia zakażenia i całkowitego wyleczenia. W celu potwierdzenia rozpoznania konieczne może być wykonanie wymazu lub badania krwi. Pacjenci, u których w przeszłości wystąpiła zimna opryszczka, powinni przyjmować leki przeciwwirusowe przed poddaniem się zabiegowi na twarz. Pacjenci z aktywnymi zimnymi owrzodzeniami nie powinni poddawać się zabiegowi powiększania ust. Może to doprowadzić do wybuchu opryszczki, co ma konsekwencje zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Może nawet spowodować izolację społeczną i oszpecenie.

Chociaż zimne owrzodzenia po zabiegu powiększania ust są rzadkie i rzadko się zdarzają, istnieje taka możliwość. Przed zabiegiem dermatolog może przepisać lek zapobiegający powstawaniu opryszczki. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się zimnej owrzodzeń występuje dwa do trzech dni po zabiegu powiększania ust. Jednak zimne owrzodzenia mogą być również spowodowane stresem, niektórymi substancjami chemicznymi i urazem wargi.

Nadwrażliwość na wypełniacze dermalne

Stosowanie wypełniaczy dermalnych ma ograniczony profil bezpieczeństwa. Pomimo ich bezpieczeństwa, zdarzają się przypadki, w których u pacjentów mogą wystąpić reakcje alergiczne. Nadwrażliwość na wypełniacze skórne może prowadzić do infekcji i pogorszyć istniejące schorzenia. W jednym z przypadków u 29-letniej kobiety wystąpił silny obrzęk warg po szczepieniu. Stan ten został zakwalifikowany jako istotny z medycznego punktu widzenia i wymagał natychmiastowego leczenia.

FDA ostrzega przed stosowaniem wypełniaczy skórnych zakupionych w obrocie publicznym. Zastrzyki z tych wypełniaczy mogą być skażone substancjami chemicznymi i organizmami zakaźnymi. Aby uniknąć wszelkiego ryzyka, wypełniacze skórne powinny być podawane wyłącznie przez licencjonowanych pracowników służby zdrowia. Wykwalifikowany pracownik służby zdrowia będzie mógł wstrzykiwać je za pomocą kaniuli. Istnieją zagrożenia związane z wypełniaczami skórnymi, które są wspólne dla wszystkich procedur medycznych. W niektórych przypadkach objawy mogą pojawić się tygodnie lub miesiące po zabiegu. Niektóre osoby doświadczają nawet długotrwałych problemów związanych z leczeniem.

Chociaż dokładna przyczyna reakcji nadwrażliwości typu opóźnionego nie jest znana, uważa się, że winowajcą były antygeny COVID-19. Chociaż u pacjentów, u których zastosowano wypełniacz HA, nie występowała wcześniej nadwrażliwość, w ciągu sześciu lat wielokrotnie poddawano ich zabiegom z użyciem wypełniaczy skórnych. Po ostatnim zabiegu z użyciem wypełniacza u pacjenta wystąpił nagły początek obrzęku w okolicy okołooczodołowej w grudniu 2020 roku.

Lekarz prowadzący powinien być świadomy występowania zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak toczeń lub cukrzyca. Choroby te mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu powiększania ust. Chociaż decyzja o wykonaniu zabiegu należy wyłącznie do lekarza, obecność przewlekłej choroby zapalnej może zwiększyć ryzyko infekcji i opóźnić wystąpienie powikłań. Konieczne będą dalsze badania w celu ustalenia, którzy pacjenci najlepiej nadają się do tej procedury.

Wstrząs anafilaktyczny

Kobiety w ciąży, u których występują reakcje anafilaktyczne, nie powinny poddawać się zabiegowi powiększania ust. Objawy wstrząsu anafilaktycznego obejmują obrzęk twarzy i warg i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Pacjentki, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, są traktowane tak samo jak kobiety niebędące w ciąży i muszą być poddawane intensywnej obserwacji podczas rekonwalescencji. W celu wykluczenia innych zagrożeń konieczne jest wykonanie badania krwi w kierunku wstrząsu anafilaktycznego.

Osoby z reakcjami anafilaktycznymi powinny natychmiast szukać pomocy medycznej. Anafilaksja to potencjalnie zagrażająca życiu reakcja wywołana przez alergen. Anafilaksja jest stanem, w którym układ odpornościowy nadmiernie reaguje na daną substancję i może mieć wpływ na kilka układów organizmu. Pacjenci cierpiący na ten stan powinni zawsze mieć przy sobie wstrzykiwacz epinefryny.

Kryteria kliniczne anafilaksji zostały zwalidowane w badaniach przeprowadzonych na oddziałach ratunkowych z udziałem dorosłych, dzieci i młodzieży. Kryteria te są niezwykle czułe i mają dobrą ujemną wartość predykcyjną. Objawy anafilaksji mogą naśladować objawy innych zaburzeń, takich jak lęk, epizod wazowagalny lub niedokrwistość. U pacjentów, u których występują którekolwiek z tych objawów, powiększanie ust jest przeciwwskazane.

Istnieje kilka leków, które mogą być stosowane w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Wstrząs anafilaktyczny leczy się za pomocą epinefryny, odmierzonej wcześniej strzykawki zawierającej 0,3 mg epinefryny. Dawkę leku należy podać w ciągu pięciu do piętnastu minut od pierwszego wstrzyknięcia. Pacjent powinien być utrzymywany w pozycji pionowej, a jeśli to możliwe, osoba dotknięta chorobą nie powinna długo stać.

Unikanie alkoholu po zabiegu powiększania ust

Po zabiegu powiększania ust należy unikać picia alkoholu. Alkohol rozrzedza krew i może sprawić, że naczynia krwionośne będą bardziej podatne na urazy. Może także wydłużyć czas rekonwalescencji. Alkohol może także pogorszyć obrzęk warg. Oto kilka powodów, dla których należy unikać picia alkoholu po zabiegu powiększania ust:

Picie alkoholu powoduje rozrzedzenie krwi i może zwiększyć opuchliznę. Przed spożyciem alkoholu najlepiej odczekać co najmniej 24 godziny po zabiegu powiększania ust. Jeśli to możliwe, należy powstrzymać się od picia alkoholu przez 24 godziny przed zabiegiem. Alkohol ma również działanie znieczulające na usta i może powodować powstawanie siniaków. Po zabiegu należy unikać picia czegokolwiek, co zawiera alkohol. Jest to szczególnie ważne, jeśli rozważasz zastosowanie wypełniaczy do ust.

Morgan Proudlock jest jedną z kobiet, które poddały się zabiegowi powiększania ust. Na portalu TikTok zamieściła film, w którym opowiedziała o swoim przerażającym doświadczeniu. Opuchnięte i obolałe wargi, których doświadczyła, sprawiły, że nie chciała pić alkoholu. Morgan Proudlock wyszła na nocne picie z przyjaciółmi w noc poprzedzającą zabieg powiększania ust. Obudziła się z bardzo opuchniętymi ustami.

Aby zminimalizować opuchliznę i siniaki, można zastosować krem z arniki, witaminę K i aloes. W leczeniu świądu i siniaków pomocny jest także lód. Po zabiegu powiększania ust nie należy nosić szminki. Dermatolog może polecić naturalny preparat do pielęgnacji ust, zawierający filtr SPF. Po zabiegu można stosować makijaż na pozostałej części twarzy. Przez 24 godziny po zabiegu nie należy jednak pić ani spożywać alkoholu.

Podobne tematy